Co powinieneś wiedzieć przed zakupem drzwi
Chcesz kupić drzwi drewniane, ale nie chcesz popełnić błędu? Z tego artykułu dowiesz się jak odpowiednio się do tego przygotować. Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć przed zakupem drzwi. Jak dobrać odpowiednie drzwi?
- Dobierz odpowiedni rozmiar do przygotowanego otworu w murze.
Szukając swoich wymarzonych drzwi w sklepie, jedną z najważniejszych kwestii jest dobranie ich do istniejącego wymiaru otworu w murze. Pozwoli to na łatwy montaż drzwi i nie będzie zmuszało do poszerzania otworu. Należy również pamiętać, że do całkowitej szerokości drzwi wliczyć trzeba również ościeżnice. - Pamiętaj, że im więcej przeszkleń, tym drzwi są chłodniejsze.
Każde drzwi zewnętrzne posiadają warstwę izolacyjną pomiędzy warstwami drewna. W miejscu przeszkleń taka izolacja nie występuje. Należy pamiętać, że drzwi o dużej ilości przeszkleń, będą mniej izolowały ciepło od drzwi pełnych. - Wybierz drzwi o odpowiedniej izolacji. Drzwi grubsze mają większą warstwę termoizolacyjną.
Każde drzwi posiadają podobną grubość elementów drewnianych (ramy, płyty, itp.). Modele grubsze posiadają większą ilość wypełnienia izolacyjnego. Dzięki czemu będą posiadały większe właściwości termoizolacyjne. - Drzwi drewniane montować po zakończeniu mokrych prac budowlanych wewnątrz budynku.
Zakupionych drzwi drewnianych nie należy montować w domu, dopóki nie zakończymy wszelkich „mokrych” prac wewnątrz domu takich jak wylewki, tynkowanie itp. Powodem jest długo utrzymująca się wysoka wilgoć w budynku, która może negatywnie wpłynąć na skrzydło. - Wzór wg swoich upodobań oraz efektu wizualnego.
Wygląd drzwi należy dobierać do swoich preferencji. Jednak trzeba dobrze dopasować je do wystroju całego domu, tak aby po zamontowaniu nie żałować zakupu. - Należy wziąć pod uwagę, że odpowiednio dobrane okucia – klamki, rozety, antaby – to „biżuteria” drzwi.
Wybierając odpowiednie drzwi, każdy kieruje się przede wszystkim ich wyglądem. Lecz wiele osób zapomina jak mocno, na ich ostateczny wygląd wpływają takie elementy jak klamki czy okucia. Mogą one jednakowo poprawić wygląd jak i go pogorszyć. - Na czas budowy nie montować drzwi docelowych. Zamknąć otwór drzwiowy drzwiami zastępczymi, najtańszymi.
Podczas budowy domu może zdarzyć się wiele nieoczekiwanych sytuacji. Pomimo ostrożności ciężko uważać na zamontowane docelowe elementy w domu. Drzwi są wyjątkowo narażone na zniszczenia, ponieważ przez nią wnoszone są wszelkie produkty budowlane itp. Aby zapobiec takim sytuacjom do zakończenia budowy warto mieć zamontowane drzwi zastępcze. - Kolor do zamontowanych okien, bram lub dachu.
Aby zachować spójność kolorystyczną domu, drzwi warto dobierać pod kolor już istniejących elementów, takich jak drzwi, bramy garażowe, dach itp. - Zabezpieczenie antywłamaniowe drzwi zewnętrznych.
Drzwi powinny mieć odpowiednio wytrzymałą konstrukcję i zabezpieczenie antywłamaniowe, są to zamki, wręg antywyważeniowy zabezpieczający od strony zawiasów, wkładki antywłamaniowe i szyldy, pakiety szybowe antywłamaniowe ze szkłem bezpiecznym lub hartowanym. - Bezwzględnie zapoznać się z warunkami montażu i eksploatacji drzwi.
Każde zakupione drzwi posiadają drukowane informacji na temat warunków montażu oraz późniejszej eksploatacji. Aby bezproblemowo je użytkować, należy dobrze się z nimi zapoznać. Pozwoli to cieszyć się z wybranego skrzydła przez wiele lat oraz uniknięcia niemiłych sytuacji, typu skrzywienie, czy zniszczenie powłoki lakierniczej. - Zachowaj kartę wyrobu przez cały okres użytkowania.